Chris Martin Networth - Januar 2021

Fakta om Chris Martin Networth

Fulde navnChris Martin
FornavnChris
EfternavnMartin
FødselsnavnChris anthony john martin
Erhvervsanger
Nationalitetbritish
Etnicitethvid
Fødselsbydevon
Fødelanduk
KønsidentitetHan
Seksuel orienteringlige
HoroskopFiskene
CivilstandDating
Forholdet tilDakot Johnson
Antal børn2
Nettoværdi120000000
Højde186 cm
Nettoværdi$ 120 M
Fødselsdato2. marts 1977
Alder42 år

Indhold

Liv og uddannelse

Hvad er nettoværdien af ​​Chris Martin?

Chris Martin er en engelsk sanger, pladeproducent og filantrop, der er bedst kendt for at være medstifter af pop-rock-bandet Coldplay. Han har en anslået nettoværdi på $ 120 millioner . Chris dannede Coldplay i 1998 sammen med Jonny Buckland.



Udover sit band har Chris også en solokarriere, der samarbejder med artister som Jay-z, The Chainsmokers (Andrew Taggart og Alex Pall) og Avicci blandt mange andre.



Detaljer om nettoværdien: hans løn, indkomstkilder og indtjening

Chris 'vigtigste indkomst kommer fra hans musikkarriere. Han har en massivt succesrig karriere som hovedvokalist i Coldplay. Hans band har indspillet 7 studioalbummer, som alle er gået multi-platin.



De har også udgivet 47 musikvideoer, 8 live albums og 46 singler for at supplere deres studio arbejde. De turnerer også ofte og med billetpriser fra $ 78 til $ 300.

Chris med koldt spil
AlbumsUdgivet årSalg (solgte poster)
faldskærme20008.500.000
En hastighed med blod til hovedet200215.000.000
X & Y200513.000.000
Viva la Vida eller død og alle hans venner200810.000.000
Mylo Xyloto20118.000.000
Spøgelseshistorier20143.700.000
Et hoved fuld af drømme20156.000.000

Deres nylige A Head Full of Dreams-turnering brutto med en enorm $ 523 millioner og er i øjeblikket den tredje største turné gennem tidene, bag Rolling Stones 'A Bigger Bang-turné ($ 558 millioner) og U 2's 360- ture ($ 736 millioner).




drake bell nettoværdi 2017

Du kan være interesseret : Hvordan tjener kunstnere fra albummer, ture, eksport og optrædener

Indtjening på Instagram og YouTube

Mens Chris ikke har sin egen Instagram-konto, gør hans band det. Coldplay's Instagram-konto har over 10 millioner følgere, hvor bandet for det meste poster salgsfremmende indhold. De tjener anslagsvis $ 20.000 til $ 30.000 fra hvert sponsoreret indlæg på Instagram.

Chris har heller ikke sin egen YouTube-konto, men bandet har 14 millioner abonnenter på youtube, deres sang Hymn for the Weekend, der blev udgivet i 2016, krydsede netop 1 milliard visninger.

Aktiver: Hans huse, biler, livsstil og udgifter

Chris ejer en slange i Malibu, Californien, som han for nylig købte for $ 5, 5 millioner. Huset er en beskeden enkelthistorie, der spænder over et areal på 1800 kvadratfod. Det har 3 soveværelser og 3 badeværelser, der er belagt med egetræ med højt til loftet.

Glasskydedøren fører til en opvarmet gårdhave og en baghave med en lille koi-dam og masser af plads til en swimmingpool. Han havde også købt et andet ranchhus på 3000 kvadratmeter i Malibu og et andet palæ på $ 14 millioner sammen med sin ekskone Gwyneth Paltrow i Los Angeles.

Beboelsesområdet i chris 'hus

Chris Martin sagde i et FM-interview, "Jeg har aldrig købt en bil, jeg kører aldrig rigtig for meget." Vi tror på, at han spøg og ejer alle de biler, han ønsker.

Velfærd og påtegninger

Chris er en af ​​de største berømthedsfilantroper. Han sagde, at 10% af Coldplays indtjening efter faldskærme er blevet givet til velgørenhedsorganisationer som en donation. Martin optrådte som en del af "12 12 12 Concert", der blev afholdt som en fundraiser til orkanen Sandy lettelse den 12. december, 2012.

Den 15. november 2014 sluttede Martin sig til velgørenhedsgruppen Band Aid 30 i Sarm West Studios, London, for at skaffe penge til ebolakrisen 2014 i Vestafrika. Udover disse er han involveret i mange andre filantropiske værker med forskellige organisationer.

chris med sin guitar

Han var også med i en af ​​salgsfremmende videoer fra Red Nose Day, som var en penge-indsamlingsbegivenhed arrangeret af Comic Relief. På videoen optrådte han sammen med Game of Thrones-skuespillerne Kit Harington, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau og Peter Dinklage for at nævne nogle få.


genevieve goings alder

Coldplay blev vist i en reklame for iTunes, så Chris sammen med sine bandkammerater er sandsynligvis godkendt af Apple.

Skat og forsikring

De nøjagtige detaljer om Chris 'skat og forsikringer vedrører ikke offentlig viden, men baseret på hans nettoværdi og løn kan det nøjagtigt antages, at han har alle sine skatte- og forsikringsbehov opfyldt.

Chris Martin: Hans familie, forhold, kone,

Chris blev født under navnet Christopher Anthony John Martin den 2. marts 977 i Devon, London for forældre Anthony John Martin og Alison Martin.

Hans far var bogholder og hans mor var musiklærer. Han gik på Exeter Cathedral School, hvor han fandt sin kærlighed til musik og uddannede sig fra University College London med en grad i græsk og latin, der mødte han også sine bandkammerater.

Chris blev gift med den amerikanske skuespiller, Gwyneth Paltrow fra 2004 til 2014. Han har 2 børn med hende. De havde en bevidst frakobling i 2014 og blev officielt skilt den 14. juli 2014.

Dakota og Chris: Lykkeligt par

Chris er i øjeblikket dating med skuespillerinde Dakota Johnson og afviser rygter om deres sammenbrud.

Martin står i en højde på 6 fod 1 tomme eller 186 cm. Han er 42 år.